Jei seksualinis smurtas kelia grėsmę sveikatai ar gyvybei

Smurtą išgyvenau praeityje

Seksualinis smurtas išgyventas seniau arba tolimoje praeityje. Ką verta žinoti?

Asmenys, praeityje patyrę vienkartinį ar ilgalaikį, pasikartojantį seksualinį smurtą, gali susirgti užmaskuota, progresuojančia potrauminio streso sutrikimo forma, kuri sukelia depresyvias nuotaikas, ardo asmens identitetą, iškreipia kūno įvaizdžio suvokimą.

Asmenys gyvena nuolatinėje baimėje, kad prievarta pasikartos, gali būti perdėtai budrūs (-ios), dirglūs (-ios), sapnuoti košmarus, kuriuose vyrauja smurto bei pavojaus leitmotyvai. Gali pasitaikyti miego sutrikimų, somatinių simptomų: galvos, skrandžio skausmai, virpulys ar drebėjimas, nerimo atakos, padažnėjęs širdies plakimas, prakaitavimas, oro trūkumas. Gali kamuoti depresinės būsenos, priklausomybės, polinkis save žaloti. Taip pat sunku susikaupti, svajoti ir kurti pozityvius ateities planus.

Praeityje seksualinį smurtą patyrę ir pagalbos nesulaukę asmenys gali patirti susiformavusį ir veikiantį juos (-as) pačius (-ias) bei jų gyvenimus būsenų spektrą:

Emocijų reguliavimo pasikeitimai

savęs žalojimas, mėginimai žudytis, besikaitaliojantis impulsyvus ir nuslopintas pyktis, kompulsyvus ar nuslopintas seksualumas

Sąmonės pokyčiai

nenuosekli asmens istorija, prisiminimų spragos, laikini disociaciniai epizodai, depersonalizacija (derealizacija), nuolatiniai apmąstymai ar obsesyvios mintys

Savęs suvokimo pokyčiai

bejėgiškumo jausmas ar iniciatyvos nebuvimas, gėda, kaltė, savęs kaltinimas, stigmos, menkavertiškumo jausmas, susvetimėjimas

Santykis su seksualiniu smurtautoju (-a)

esami jausmai palaiko santykį su smurtautoju (-a) – tai pyktis ir noras atkeršyti, baimė ir bejėgystė, galios priskyrimas smurtautojui (-ai), tikėjimas jo pažiūrų sistema

Santykių su kitais žmonėmis pokyčiai

nuolatinės gelbėtojo (-s) paieškos, nepasitikėjimas kitais, beviltiškumas ir galios perdavimas kitiems, izoliacijos, atskirties nuo kitų jausmas

Traumos pasekmių visiškai pašalinti neįmanoma ir išgijimas nebus galutinis. Trauminio įvykio poveikis gali paaštrėti skirtingais gyvenimo etapais: santuokoje, skyrybų atveju, gimus vaikams, išgyvenant mirti šeimoje, užklupus ligai gali vėl prireikti psichologinės pagalbos.

Nesvarbu, kaip seniai išgyvenote seksualinį smurtą. Mes esame čia tam, kad jums padėtume gauti informaciją apie pagalbos galimybes.

Buvote išprievartauta (-as), seksualiai išnaudota (-as), patyrėte seksualinį priekabiavimą prieš kelis mėnesius, metus ar net dešimtmečius?

Mes esame čia, kad jus išklausytume ir palaikytume.

Nesvarbu, ar buvote vaikas, ar suaugęs (-usi), kai tai įvyko, seksualinis smurtas gali turėti didelės įtakos jūsų sveikatai, gyvenimui ir santykiams. Kai kurios pasekmės gali būti jaučiamos ilgą laiką.

Gali būti, kad jūs:

jaučiate pyktį ar liūdesį;
jaučiate nerimą, išgąstį ar paniką;

kyla nerimą keliančių ir įkyrių minčių ar atmintyje išnyra prisiminimai;

sapnuojate košmarus ar turite miego problemų;

jaučiate sąstingį ar atsiribojimą nuo realybės;

jūsų savivertė žema, jaučiate gėdą arba save kaltinate dėl to, kas nutiko.

Nukentėjai nuo seksualinio smurto – PRABILK

Nėra teisingo ar neteisingo būdo būti ar jaustis po patirto seksualinio smurto. Niekas niekada neturėtų jūsų įtikinėti, kad tai, kaip jaučiatės, yra „išpūsta“, ir turėtumėte kuo greičiau visa tai įveikti.

Jūsų jausmai ir išgyvenimai yra tikri ir pagrįsti.

Net jei tai įvyko seniai, galite su mumis pasikalbėti. Mes visada išklausysime, tikėsime ir niekada nesmerksime.