Jei seksualinis smurtas kelia grėsmę sveikatai ar gyvybei

Nesu tikra/as, ar tai buvo smurtas

Nemaža dalis seksualinį smurtą išgyvenusių asmenų gali jaustis sutrikę ir nežinoti, ar tai, kas su jais (-omis) buvo padaryta, galima laikyti seksualiniu smurtu. Toks nežinojimas yra normalus.

Seksualinis smurtas yra bet koks seksualinis veiksmas, atliekamas prieš asmens valią ar be jo sutikimo.

Tai gali būti išžaginimas, seksualinė prievarta, seksualinė prievarta ir išnaudojimas vaikystėje, seksualinis priekabiavimas, seksualinių vaizdų fotografavimas ar dalijimasis jais be asmens sutikimo ir kt.

Keletas pavyzdžių iš nukentėjusių asmenų pasakojimų:

„Partneris su manimi mylėdavosi prieš mano valią.“

„Besimylint partnerė versdavo daryti tai, kas man nepriimtina.“

„Partneris grasindavo mane palikti, jei nesutiksiu su juo mylėtis.“

„Besimylint partneris meluodavo apie apsaugos priemonių naudojimą.“

SVARBU ATSIMINTI: seksualiniai veiksmai prieš jūsų valią yra smurtas, kuriam nėra jokio pateisinimo. Tai, ką išgyvenote, nėra jūsų kaltė. Tai sąmoningas smurtavusio žmogaus sprendimas.

Mitai, kurie neleidžia atpažinti
išgyvento seksualinio smurto:

„Bet aš nesakiau „ne“, tiesiog sustingau“

Seksualinis smurtas yra didelis sukrėtimas ir trauma. Tokios traumos akivaizdoje viena dažniausių nukentėjusių žmonių instinktyvių reakcijų yra sustingimas. Šios reakcijos asmuo nepasirenka, tai yra nesąmoningas ir nekontroliuojamas smegenų atsakas. Tai, kad sustingote, nėra jūsų kaltė, ir nereiškia, kad norėjote to, kas su jumis buvo daroma.

„Bet juk tai mano partneris (-ė), esamas ar buvęs vyras (žmona)“

Pasaulio sveikatos organizacijos ir ES Pagrindinių teisių agentūros duomenys rodo, kad daugiausiai seksualinių nusikaltimų yra padaroma būtent intymaus partnerio. Draugystė ar santuoka nereiškia įsipareigojimo turėti lytinių santykių tada, kai to nori tik vienas iš asmenų. Seksas nėra nei teisė, nei pareiga. Vertimas atlikti seksualinio pobūdžio veiksmus prieš jūsų valią santykiuose ar santuokoje laikomas seksualiniu smurtu artimoje aplinkoje.

Pasitikrink, ar patiri smurtą santykiuose

„Nereikėjo man taip apgirsti“

Seksualinis smurtas visada yra sąmoningas smurtavusio asmens pasirinkimas, o ne nukentėjusiojo kaltė. Tai, kad asmuo buvo apsvaigęs, miegojo ar buvo kitos pažeidžiamos būklės, niekaip nepateisina seksualinio smurto. Pasinaudojimas asmens bejėgiška būkle ir seksualinio smurto naudojimas yra nusikaltimas.

„Nereikėjo man taip provokuojamai apsirengti ir flirtuoti“

Jūsų elgesys ir (ar) drabužiai negali iššaukti seksualinio smurto. Smurtavęs asmuo sąmoningai pasirenka naudoti seksualinį smurtą prieš kitą asmenį, demonstruoti galią, pažeisti kito žmogaus kūno integralumą. Jūs turite teisę vilkėti tai, ką norite. Jūs turite teisę atsisakyti turėti intymių santykių. Seksas nėra teisė. Bet kokie seksualinio pobūdžio veiksmai, atliekami prieš jūsų valią, yra laikomi seksualiniu smurtu.

„Bet juk sutikau bučiuotis“

Sutikimas turi būti kiekvienų santykių SIELA:

Speficinis: sutikimas bučiuotis ar pasiglamonėti nėra sutikimas turėti lytinių santykių.

Informuotas: galite sutikti tik jeigu žinote, su kuo sutinkate. Pavyzdžiui, sutikti turėti lytinių santykių naudojant prezervatyvą nėra tas pats, kas sutikti be jo.

Entuziastingas: svarbu elgtis taip, kaip norite jūs, o ne taip, kaip kažkas kitas tikisi.

Laisvai pasirinktas: sutikimas be spaudimo, manipuliacijos, neapsvaigus nuo alkoholio arba narkotikų. Sutikimo negali duoti mažamečiai.

Atšaukiamas: visi ir visos bet kuriuo metu gali persigalvoti. Net jeigu jūs esate turėję (-usios) lytinių santykių anksčiau.

„Jis (ji, jie) nebegalėjo suvaldyti aistros“

Seksualinis smurtas nėra aistros nusikaltimas, tai smurtinis nusikaltimas. Nėra jokios mokslu grįstos informacijos, kuri parodytų, jog susijaudinęs asmuo negali kontroliuoti savo noro pasitenkinti. Seksas nėra pareiga nei teisė, todėl kitas žmogus jokiomis aplinkybėmis negali su jumis mylėtis ar atlikti bet kokių seksualinio pobūdžio veiksmų be jūsų sutikimo.

„Po įvykio nieko nejaučiau – nei pykčio, nei liūdesio“

Išgyvenus seksualinį smurtą gali užvaldyti įvairūs jausmai. Tai gali būti pyktis ir noras keršyti, gėda ir pažeminimo jausmas, noras užsisklęsti savyje, kaltė, baimė ir kt. Nuo seksualinio smurto nukentėjusio asmens portretas retai kada atitinka tą, kuris vaizduojamas žiniasklaidoje, pvz., kampe verkianti moteris mėlynių nusėtu veidu. Auka gali būti tavo draugas (-ė), bendradarbis (-ė), su šypsena pasakojantis (-i) apie įmonės pardavimus po savaitgalį išgyvento seksualinio smurto. Išgyvenus seksualinį smurtą svarbu sau leisti jausti visus jausmus ir duoti sau laiko.

Nukentėjai nuo seksualinio smurto – PRABILK

Nėra teisingo ar neteisingo būdo būti ar jaustis po patirto seksualinio smurto. Niekas niekada neturėtų jūsų įtikinėti, kad tai, kaip jaučiatės, yra „išpūsta“, ir turėtumėte kuo greičiau visa tai įveikti.

Jūsų jausmai ir išgyvenimai yra tikri ir pagrįsti.

Net jei tai įvyko seniai, galite su mumis pasikalbėti. Mes visada išklausysime, tikėsime ir niekada nesmerksime.