Patyrus seksualinį smurtą ar esant šio nusikaltimo liudytoju, rekomenduojama nedelsiant skambinti skubios pagalbos numeriu 112. Operatorius (-ė) informaciją perduos policijai bei greitajai medicinos pagalbai.
Neatidėlioti yra labai svarbu tam, kad būtų suteikta skubi pagalba, išsaugoti įkalčiai ir sulaikytas įtariamas asmuo. Tačiau jei nukentėjusysis (-ioji) pats (-i) atvyks į medicinos įstaigą (jausdamas (-a) stiprų skausmą, kraujuodamas (-a) ir pan.), medikai (-ės) patys (-čios) apie smurtą praneš policijai, ir policijos pareigūnai (-ės) atvyks į gydymo įstaigą nustatyti aplinkybių.
Pranešti policijai apie įvykį galima ir elektroniniu būdu ePolicija.lt, tačiau dėl patirto seksualinio smurto rekomenduojama kreiptis kuo greičiau, t.y. skambinti 112, kad tarnybos sureaguotų skubiai ir nebūtų prarasti svarbūs duomenys ir įkalčiai, kuriuos nusikaltimą padaręs asmuo gali sunaikinti, o taip pat, kad pagalba nukentėjusiam asmeniui būtų suteikta nedelsiant.
Patyrus seksualinį smurtą ir kreipiantis skubios pagalbos, nuo pat pirmųjų minučių policijos pareigūnai (-ės) ne tik užduos įvykio aplinkybėms nustatyti svarbius klausimus, ims rinkti įkalčius, „karštais pėdsakais“ ieškos skriaudėjo, tačiau ir suteiks labai svarbią informaciją apie jūsų teises ir kur kreiptis norint gauti nemokamą konsultacinę, teisinę, psichologinę, socialinę ir kt. pagalbą.
Kiekvienas nuo nusikaltimo nukentėjęs asmuo turi tam tikras teises. Pagrindinės teisės:
Daugiau apie medicininę pagalbą
Jei seksualinis smurtas buvo patirtas artimoje aplinkoje, policija apie tai praneš Specializuotos kompleksinės pagalbos centrui, kuris teikia nemokamą konsultacinę, teisinę, psichologinę ir socialinę pagalbą, ir jo darbuotojai su jumis susisieks telefonu artimiausiu metu.
Specializuotos kompleksinės pagalbos centras (SKPC)
Jei seksualinį smurtą patyrė nepilnametis asmuo, apie tai informuojama ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VTAĮT) ar jos įgaliotas teritorinis skyrius pagal vaiko gyvenamąją vietą. Po medicininių paslaugų suteikimo, organizuojamas paciento pervežimas į globos namus „Užuovėja“ – vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centrą.
Nenoras kreiptis į policiją dėl patirto seksualinio smurto atsiranda dėl įvairių priežasčių. Tai ir gėda, ir baimė dėl smurtautojo keršto, baimė dėl užsitęsiančio baudžiamojo proceso, tačiau reikia turėti omenyje, kad nusikaltimą padaręs asmuo gali toliau smurtauti prieš jus ar kitus žmones, bandyti pabėgti, slėptis ir sunaikinti svarbius įkalčius. Atvykęs arčiausiai esantis policijos ekipažas visų pirma pasirūpins, kad smurtautojas (-a, -ai) negalėtų prie jūsų artintis ar bandyti susisiekti.
Tam, kad smurtautojas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir nuteistas už savo veiksmus, o procesas būtų kuo sklandesnis, būtinas įkalčių surinkimas. Svarbu išsaugoti įkalčius, kurie gali būti likę ant aukos kūno, kūno viduje, ant drabužių, patalynės. Todėl prieš atvykstant policijos pareigūnams nereikėtų tvarkyti nusikaltimo vietos, praustis, išmesti drabužių, prezervatyvų, naudotų rankšluosčių, patalynės, servetėlių, šveistis dantų, kad ir kaip norėtųsi tai daryti, nes šie veiksmai gali labai apsunkinti tyrimą. Taip pat labai svarbūs įrodymai gali būti SMS, „Messenger“ ar kitais tinklais siųstos žinutės. Policijos pareigūnai, surinkę šiuos įrodymus, juos perduoda specialistams, kurių išvados, be pačios aukos liudijimo, gali būti vieninteliai įkalčiai. Už nusikaltimą yra atsakingas tik smurtautojas, tačiau ar jis bus nubaustas, priklauso nuo sklandžios nusikaltimo įkalčių rinkimo eigos.
Seksualinio smurto aukas dažniausiai apklausia specializuoti (-os) policijos pareigūnai (-ės). Visiškai normalu jausti baimę, nerimą ar liūdesį ir norą pamiršti visa, kas įvyko, todėl atvykimas į policijos komisariatą gali būti palengvinamas nukentėjusiojo teise dalyvauti apklausoje kartu su lydinčiuoju asmeniu: geriausiu (-a) draugu (-e), motina ar tėvu, SKPC specialistu (-e), kitu patikimu asmeniu. Šis asmuo privalės laikytis pareigūnų nustatytos tvarkos, tačiau savo buvimu vis tiek galės suteikti didžiulį moralinį palaikymą. Reikia suprasti, kad kuo detaliau policijos pareigūnui (-ei) pateiktos įvykio detalės gali nulemti sėkmingesnį, trumpiau trunkantį procesą. Nebijokite pareigūnui (-ei) pasakyti, jei jums reikia pertraukos, nebijokite apklausos metu išreikšti savo jausmų, pvz. verkti. Ši būsena tikrai bus suprasta. Nesibaiminkite išreikšti pageidavimo, kad jus apklaustų tos pačios lyties pareigūnas (-ė).
Pagrindiniai nusikaltimai, baudžiamieji nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui ir jų kaltininkai yra nurodyti LR BK XXI skyriuje:
149 straipsnis. Išžaginimas. Tas, kas lytiškai santykiavo su žmogumi prieš šio valią panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle. Tas, kas su bendrininkų grupe išžagino žmogų. Tas, kas išžagino nepilnametį asmenį. Tas, kas išžagino mažametį asmenį. Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, bausmė gali svyruoti nuo 3 iki 15 metų laisvės atėmimo.
150 straipsnis. Seksualinis prievartavimas. Tas, kas tenkino lytinę aistrą su žmogumi prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle. Tas, kas su bendrininkų grupe atliko šiuos veiksmus. Tas, kas šiuos veiksmus atliko nepilnamečiui asmeniui. Tas, kas šiuos veiksmus atliko mažamečiui asmeniui. Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, bausmė gali svyruoti nuo 2 iki 13 metų laisvės atėmimo.
151 straipsnis. Privertimas lytiškai santykiauti. Tas, kas grasindamas panaudoti smurtą, panaudodamas kitokią psichinę prievartą arba pasinaudodamas asmens priklausomumu privertė jį lytiškai santykiauti ar kitaip tenkinti lytinę aistrą su kaltininku ar kitu asmeniu. Tas, kas šiuos veiksmus atliko nepilnamečiam asmeniui. Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, bausmė gali svyruoti nuo arešto iki 8 metų laisvės atėmimo.
152 straipsnis. Seksualinis priekabiavimas. Tas, kas siekdamas seksualinio bendravimo ar pasitenkinimo vulgariais ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.
Šias sąvokas gali būti sunku suprasti. Turėkite omenyje, kad kreipiantis pagalbos jums nereikia žinoti jokių sąvokų ar būti susipažinus su baudžiamojo kodekso straipsniais. Reikia informacijos apie teisinę sistemą?
Šiuo metu visą parą pagalbą nukentėjus nuo seksualinio smurto teikia šios asmens sveikatos priežiūros įstaigos:
Svarbu žinoti, kad nuo seksualinio smurto nukentėjus gali būti teikiamos skubios ir planinės paslaugos.
Skubios paslaugos suteikiamos per 72 val. nuo patirto seksualinio smurto. Jos yra svarbios dėl įkalčių paieškos (spermos, psichotropinių medžiagų ir pan.), siekiant apsaugoti nuo galimo neplanuoto nėštumo po patirtos prievartos bei nuo lytiškai plintančių infekcijų, kuriomis nukentėjęs žmogus gali būti užkrėstas per kūno skysčius (spermą, kraują, seiles ir pan.). Šis laikas svarbus ir stabligės profilaktikai, jei yra būtinybė.
Planinės paslaugos teikiamos praėjus ilgesniam nei 72 valandų laiko tarpsniui. Tokiu atveju dažniausiai teikiama pagalba užkertant kelią galimoms pasekmėms, nespėjus atlikti profilaktinių veiksmų.
Galima kreiptis ir į kitas gydymo įstaigas, tačiau, jei tuo metu nukentėjusiojo (-sios) būklė yra stabili, ir jei dar nepraėjęs skubios pagalbos teikimo laikas, gydymo įstaiga pasiūlys ir suorganizuos pervežimą į artimiausią gydymo įstaigą, teikiančią pagalbą nuo seksualinio smurto nukentėjusiems asmenims.
Svarbu žinoti! Nepaisiant LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymo (V-1765 Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo galimai seksualinį smurtą patyrusiems moteriškos… (lrs.lt)), kokybiškai suteikti planines paslaugas išvardintose įstaigose yra keblu ir ne visada įmanoma. Tad tikėtina, kad planinėms paslaugoms jums greičiausiai bus sudarytas tyrimų ir stebėjimo planas, kurį vykdyti ir jo laikytis reikės kitose gydymo įstaigose.
Atvykus į vieną iš penkių nurodytų gydymo įstaigų, bus atliekamos šios procedūros:
Deja, taip. Šiuo metu šios sveikatos istorijos yra neužslaptintos.
Pirmiausia, svarbu rasti ir turėti šalia žmonių, kuriais pasitikite, ir nelikti vienam (-ai).
Natūralu jausti bejėgiškumą, baimę, kaltę, gėdą, pyktį. Natūralu jaustis pasimetusiam (-ai), sugniuždytam (-ai), lygiai taip pat natūralu demonstruoti priešiškumą, pyktį bei agresyvumą.
Natūralu neigti siaubą ir pyktį, kaltinti save, išsakyti daug psichofiziologinių skundų, manyti, kad niekas negali išspręsti jūsų problemų. Vis tik, yra daug žmonių aplink, kurie gali padėti tiek kovoti su užplūdusiais jausmais, tiek susidoroti su atsiradusia žema saviverte, nepasitikėjimu, dvasiniu skausmu.
Neprisiimkite atsakomybės už smurtautojo veiksmus, neskandinkite skausmo alkoholyje ar kitose psichoaktyviose medžiagose.
Pasirūpinkite savo psichine sveikata kreipdamiesi į specialistus (-es) (psichologus (-es) bei psichiatrus (-es)). Jums taip pat gali labai padėti nevyriausybinės organizacijos.
Antra, yra labai svarbi jūsų fizinė sveikata. Po patirto seksualinio smurto egzistuoja rizika ne tik neplanuotai pastoti, bet ir būti užkrėstam (-ai) lytiškai plintančiomis ligomis.
Pirmiausia, svarbu rasti ir turėti šalia žmonių, kuriais pasitikite, ir nelikti vienam (-ai).
Natūralu jausti bejėgiškumą, baimę, kaltę, gėdą, pyktį. Natūralu jaustis pasimetusiam (-ai), sugniuždytam (-ai), lygiai taip pat natūralu demonstruoti priešiškumą, pyktį bei agresyvumą.
Natūralu neigti siaubą ir pyktį, kaltinti save, išsakyti daug psichofiziologinių skundų, manyti, kad niekas negali išspręsti jūsų problemų. Vis tik, yra daug žmonių aplink, kurie gali padėti tiek kovoti su užplūdusiais jausmais, tiek susidoroti su atsiradusia žema saviverte, nepasitikėjimu, dvasiniu skausmu.
Neprisiimkite atsakomybės už smurtautojo veiksmus, neskandinkite skausmo alkoholyje ar kitose psichoaktyviose medžiagose.
Pasirūpinkite savo psichine sveikata kreipdamiesi į specialistus (-es) (psichologus (-es) bei psichiatrus (-es)). Jums taip pat gali labai padėti nevyriausybinės organizacijos.
Antra, yra labai svarbi jūsų fizinė sveikata. Po patirto seksualinio smurto egzistuoja rizika ne tik neplanuotai pastoti, bet ir būti užkrėstam (-ai) lytiškai plintančiomis ligomis.
Ligos, kuriomis galima užsikrėsti po patirto seksualinio smurto:
Siekiant išvengti užkrato, visoms aukoms tikslinga atlikti lytiškai plintančių ligų profilaktiką, geriausia ne vėliau kaip po 72 valandų nuo patirto seksualinio smurto.
Skirtingų LPI perdavimo rizika:
Bakterinių lytiškai plintančių infekcijų empirinė profilaktika rekomenduojama visiems (-oms) nukentėjusiesiems (-ioms) nuo seksualinio smurto pirmojo kreipimosi į gydymo įstaigą metu. Lytiškai subrendusioms moterims profilaktiką geriausiai skirti iki 72 val. nuo patirto smurto. Skiriami antibiotikai, veikiantys Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis ir Neisseria gonorrhoeae:
SVARBU! Jeigu nukentėjusiajam (-ai) bakterinių LPI profilaktika nebuvo skirta arba jis (-i) jos atsisakė, arba po skirto gydymo išlieka ar atsiranda sveikatos sutrikimų, ne anksčiau nei po 1–2 savaičių atliekami pakartotiniai tyrimai.
SVARBU! Jeigu lytiškai plintančios infekcijos aukai nustatomos iš karto po seksualinio smurto, manoma, jog greičiausiai jos buvo įgytos anksčiau.
Skubioji kontraceptinė tabletė:
Po skubios kontraceptinės tabletės vartojimo turint nesaugių lytinių santykių galimybė pastoti išlieka, todėl moteriai reikėtų rekomenduoti papildomas apsaugos priemones.
Varinė gimdos spiralė. Gimdos spiralę galima rekomenduoti moterims, kurios kreipiasi po 72 val., bet ne vėliau kaip 120 val. po nesaugių lytinių santykių. Šio metodo efektyvumas – iki 99 proc. Privalumas – tinka moterims, kurios pageidauja ilgalaikės kontracepcijos. Skirtingai nei hormoninė geriamoji kontracepcija, nutukusioms arba turinčioms antsvorio moterims šio metodo efektyvumas nemažėja. Spiralę galima pašalinti po mėnesinių arba palikti ją gimdoje kaip ilgalaikės kontracepcijos priemonę. Intrauterininės kontracepcijos reikėtų vengti, jei moteriai jau diagnozuota lytiškai plintanti liga arba yra didelė jos rizika.
SVARBU! Gimdos spiralė su levonorgestreliu kaip skubiosios kontracepcijos metodas nerekomenduojamas, nes neatlikta pakankamai mokslinių tyrimų skiriant šį preparatą kaip skubiąją kontracepciją.
Lietuvoje moters apsisprendimu (dėl nemedicininių priežasčių) nėštumas gali būti nutraukiamas iki 12 nėštumo savaitės (11 savaičių + 6 dienos), skaičiuojant nuo paskutinio mėnesinių ciklo pirmos dienos ir (arba) remiantis ultragarsinio tyrimo duomenimis (Lietuvos Respublikos SAM 1994 m. sausio 28 d. įsakymas Nr. 50 „Dėl nėštumo nutraukimo operacijos atlikimo tvarkos“).
Dėl medicininių indikacijų nėštumas gali būti nutraukiamas iki 22 nėštumo savaitės (21 savaitė + 6 dienos), skaičiuojant nuo paskutinio mėnesinių ciklo pirmos dienos ir (arba) remiantis ultragarsinio tyrimo duomenimis.
Suprantame, jog didelis informacijos kiekis gali ne tik raminti, bet ir kelti daug klausimų ar pasimetimą. Puiku, jei turite klausimų – visada galite susisiekti su mumis. Mes tikime jumis ir neversime daryti nieko, ko nenorite. Pasikalbėjus suteiksime jums reikalingą informaciją apie adekvačias pagalbos galimybes.
Nėra teisingo ar neteisingo būdo būti ar jaustis po patirto seksualinio smurto. Niekas niekada neturėtų jūsų įtikinėti, kad tai, kaip jaučiatės, yra „išpūsta“, ir turėtumėte kuo greičiau visa tai įveikti.
Jūsų jausmai ir išgyvenimai yra tikri ir pagrįsti.
Net jei tai įvyko seniai, galite su mumis pasikalbėti. Mes visada išklausysime, tikėsime ir niekada nesmerksime.